You are here: Home » skala trudności rzek górskich WW
skala trudności rzek górskich WW

Materiały szkoleniowe

SKALA TRUDNOŚCI rzek górskich WW*
(WHITE WATER)

*według J. Starzyńskiego

Skala trudności mówi nam, jakich umiejętności potrzebujemy, aby spłynąć dany fragment rzeki. Dzięki tej skali możemy wybierać rzeki do pływania dla siebie, nawet wcześniej ich nie widząc, a korzystając tylko z ich opisu.
 

WW I
„łatwo”
Woda płynie, ale koryto rzeki jest otwarte, zakręty łagodne, pojedyncze głazy.
WW II
„umiarkowanie trudno”
Droga płynięcia jest oczywista, ale występują drobne przeszkody. Mogą występować fale, małe odwoje i niskie progi. W niektórych miejscach woda nagle przyspiesza.
WW III
„trudno”
Drogę należy wybrać, ale można to uczynić z kajaka. Fale mogą być wysokie i nieregularne. Mogą występować głazy i inne przeszkody, często spotyka się odwoje i małe wiry.
WW IV
„bardzo trudno”
Droga płynięcia nie zawsze łatwa do znalezienia. Wielu kajakarzy musi wyjść z kajaka i obejrzeć bystrze z brzegu. Bystrza są długie, ciągłe i trudne. Odwoje są duże i silne. Wymagane jest skomplikowane i uważne  manewrowanie kajakiem.
WW V
„wyjątkowo trudno”
Rozpoznanie z brzegu jest konieczne, ponieważ bystrza stwarzają poważne zagrożenia. Mogą zawierać wysokie progi, wąskie przejścia, bardzo skomplikowane szachownice z dużych głazów, niebezpieczne odwoje. Trudności występują ciągle na dłuższych odcinkach. Konsekwencje wywrotki mogą być poważne.
WW VI
„granica pływalności”
Bystrze jest w zasadzie niespływalne. W określonych warunkach (odpowiedni stan wody, pogoda) bardzo doświadczeni kajakarze mogą podejmować próby przepłynięcia. Konsekwencje pomyłki są zawsze bardzo poważne.
  • to jest testimonial Sikor rafting

    by

  • 07 Mar 2019

    Błędy w eskimosce

    Błędy w eskimosce cz. I

    Zapraszamy na pierwszą część cyklu: błędy w eskimosce.

    Specjalnie dla Was stworzyliśmy tą krótką serię, dzięki której być może niektórzy z Was sami zdiagnozują i naprawią swój błąd :) Trzymamy kciuki, aby tak się stało! Dla nas to zawsze mniej kabin na szlaku ;)

    Tym razem zobaczycie:
    • - "armageddon"- czyli błąd początkującego,
    • - brak odwodzenia wiosła.
    https://www.youtube.com/watch?v=pi5uaWa2gH8&t=28s

    Co zrobić jeśli nie ma tu Twojego błędu?

    Jeśli Twojego błędu nie ma na tym filmiku- to cierpliwości, wkrótce ukaże się następna część. A może brakuje Ci cierpliwości, a Twoja eskimoska jest wciąż niedoskonała? Wtedy śmiało skontaktuj się z nami i umów na kurs eskimoski z instruktorem!

    Zrób to w super-komfortowych, cieplarnianych warunkach basenowych! Tylko do końca marca możesz to zrobić na basenie w Krakowie! Idealna inwestycja w siebie przed sezonem kajakowym ;)

    Umów się na kurs eskimoski: zadzwoń lub napisz!