You are here: Home » poradnik szkoleniowy » sprzęt kajakowy » wiosło
wiosło

Materiały szkoleniowe

Wiosło

Kajak poruszany i sterowany jest siłą ludzkich mięśni za pomocą wiosła z dwoma piórami. Podobnie jak kajaki tak i wiosła przeszły dużą ewolucję od bardzo prymitywnych używanych przez Eskimosów do bardzo wytrzymałych o różnym kształcie pióra czy drążka i różnym zastosowaniu. Przy ich produkcji używa się różnorodnych materiałów i najnowszej technologii.
Wiosła aluminiowym drążkiem i polietylenowymi piórami są wytrzymałe i tanie. Ich parametry nie należą do najlepszych, ale z powodzeniem nadają się do użytku przez początkujących kajakarzy i w szkołach kajakowych. Bardziej szlachetne wiosła to te wykonane z kompozytów. Drążki jak i pióra wykonane w tej technologi są dużi lżejsze.

ms_wioslo

W celu czucia prawidłowego chwytu wiosła drążki wioseł najczęściej profilowane są w kształcie owalu ułożonego swoją długą osią prostopadle do pióra co pozwala na kontrolę ułożenia pióra względem ręki. W niektórych wiosłach profilowana jest tylko jedna część (prawa dla wioseł prawoskrętnych) drążka. Poniższy obrazek pokazuje ułożenie profilu drążka względem pióra.
ms_owalwiosla
Drążki niektórych wioseł wyposażone są w miejscach chwytu rękami w piankowe otuliny. Zapewniają one pewny chwyt i izolację termiczną.

ms_wioslo1

 

 

ms_wioslo2

 

 

powyżej dwa wiosła:

1. najczęściej używane z aluminiowym drążkiem i polietylenowymi piórami

2. wiosło z kompozytowym drążkiem ergonomicznym i kompozytowymi piórami

W celu większego zgłębienia tematu polecamy “Jakim Kajakiem”.

 

 

  • to jest testimonial Sikor rafting

    by

  • 07 Mar 2019

    Błędy w eskimosce

    Błędy w eskimosce cz. I

    Zapraszamy na pierwszą część cyklu: błędy w eskimosce.

    Specjalnie dla Was stworzyliśmy tą krótką serię, dzięki której być może niektórzy z Was sami zdiagnozują i naprawią swój błąd :) Trzymamy kciuki, aby tak się stało! Dla nas to zawsze mniej kabin na szlaku ;)

    Tym razem zobaczycie:
    • - "armageddon"- czyli błąd początkującego,
    • - brak odwodzenia wiosła.
    https://www.youtube.com/watch?v=pi5uaWa2gH8&t=28s

    Co zrobić jeśli nie ma tu Twojego błędu?

    Jeśli Twojego błędu nie ma na tym filmiku- to cierpliwości, wkrótce ukaże się następna część. A może brakuje Ci cierpliwości, a Twoja eskimoska jest wciąż niedoskonała? Wtedy śmiało skontaktuj się z nami i umów na kurs eskimoski z instruktorem!

    Zrób to w super-komfortowych, cieplarnianych warunkach basenowych! Tylko do końca marca możesz to zrobić na basenie w Krakowie! Idealna inwestycja w siebie przed sezonem kajakowym ;)

    Umów się na kurs eskimoski: zadzwoń lub napisz!